wz

Vítejte na mých (funkčně již několik let neaktualizovaných => zastaralých) stránkách, které byly pojaté jako takové moje info stránky pro shluknutí věcí, které se mnou nějak souvisí, a zároveň jako jakýs takýs blog, kam si člověk dává převážně odkazy na věci, co ho zajímají. V posledních měsících zvažuji, zda tento web nezrušit, protože nemám tolik času se mu věnovat. Příspěvky seřazené od nejnovějších následují:

Iron Sky

00:00 30.05.2010 | Štítek: Filmy & seriály

Připravuje se film, který bude pojednávat o tom, že v roce 1945 skupina nacistů odletěla na Měsíc (na jeho odvrácenou stranu), a že se v roce 2018 plánují v talířích vrátit na Zemi. Teasery vypadají moc zajímavě. Více na oficiálních stránkách 

Neúspěšný kandidát ODS "perlí" dál

00:00 30.04.2010 | Štítek: Politika

Z mého pohledu blbeček, který se jako lídr pardubické kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny 2010 nedostal do sněmovny, v nesympatickém stylu "exceluje" dál. První informace o něm jsem poskytl v článku Neúspěšný kandidát prosil o mandát, kde cituji z tohoto článku na iDnes. Dnes o něm na iDnes vyšel článek další, z kterého opět ocituji několik základních vět:

 • lídr pardubické ODS a neúspěšný kandidát do Sněmovny Daniel Petruška
 • o víkendu marně požadoval, aby jeho úspěšnější kolegové odstoupili a on by se tak stal opět poslancem
 • "Někdo investoval statisíce a není zvolen, a ten, kdo v kampani nepracoval, je v parlamentu. Měli by zpětně něco zaplatit"
 •  "To není jen můj nápad, rozhodlo to grémium. Já sám jsem třeba investoval do mé kampaně půl milionu korun"
 • Jiří Stříteský: "To je jen jeho zbožné přání. Grémium nic takového nerozhodovalo a ani rozhodovat nebude"
 • nový poslanec: "Já nesedím v žádných dozorčích radách za desetitisíce, proto si nemohu dovolit drahou kampaň"
 • v ODS platí pravidlo, podle kterého lídr kandidátky věnuje na kampaň příspěvek pět set tisíc korun, dvojka pak čtyři sta tisíc. Další dva kandidáti přispějí třemi a dvěma sty tisíci korunami
 • "Platí, že kdo není zvolen, tomu strana peníze vrátí"

Patrick Boivin

00:00 30.11.-0001 | Štítek: Video

Patrick Boivin je dle několika videí na YouTube poměrně zajímavý režisér, takže jsem se mu rozhodl věnovat tento demo článeček.

 

Narazit můžete např. po trikové stránce velmi vyvedená parodie na Iron Mana:

Nebo interaktivní video tanečního souboje Batmana s Jokerem: 

...

Freddie Wong a jeho videa

00:00 30.04.2010 | Štítek: Video

Na YouTube má kanál jakýsi freddiew plným jménem Freddie Wong. V jeho videích lze nalézt řadu zajímavých kousků. Pro videa viz. tento odkaz: http://www.youtube.com/user/freddiew#p/

Nákup vozů pro ČD- bez výběrových řízení a draze

00:00 30.04.2010 | Štítek: Korupce a kauzy ČR

Na iDnes.cz vyšel článek, který ukazuje, že možná není něco správně v Českých drahách. Následují citace z tohoto článku:

 

 • České dráhy mají výrazně více peněz na investice než v předchozích letech
 • Vlaky dodávané firmou Pars Nova, která patří pod Škodu Transportation
 • Ještě v srpnu roku 2008 stála dvouvozová souprava Regionova České dráhy 25,8 milionu korun, o rok později už 29,7 milionu.
 • Pars Nova - firma, jejíž skuteční vlastníci jsou v utajení
 • Rozdíl mezi modernizovaným žluto-zeleným motoráčkem Regionova vyrobeným v roce 2008 a jeho o rok mladším bratrem okem nepoznáte (foto z iDnes.cz následuje:)

 • fotka vlaku z iDnes.cz

   

 • ČD říkají: Jde o zakázku z nové soutěže a jinak vybavené vozy.
 • S tím však nesouhlasí železničář Jindřich Berounský, který současné vedení dlouhodobě kritizuje a dostal nedávno výpověď.
 • výrobce říká: inovace, díky nímž jsou vozy třeba méně hlučné nebo lépe topí
 • Dopravce přitom nemá problém ani se zadáním zakázky úplně bez soutěže.
 • Dráhy přímé zadání obhajují tím, že by se do soutěže jiní zájemci nepřihlásili.
 • U těchto vozů vychází, že náklady na jednu sedačku činí 742 tisíc korun. Třeba u čtyřvozových vlaků od Siemensu, které nakoupily švýcarské dráhy SBB, činí náklady na sedačku 516 tisíc korun
 • Podobně nevýhodný je v tomto srovnání také nákup lokomotiv řady 380 - slovinské železnice si v roce 2004 objednaly obdobné lokomotivy Taurus v přepočtu za 100 milionů korun za jednu. České stroje vycházejí na 133 milionů korun.

Hordubal - Karel Čapek

01:13 05.01.2016 | Štítek: Knížky

tento článek je z července 2003 a byl původně umístěn jinde

Postavy: Juraj Hordubal, Štěpán Maya, Hordubalová, Gelnaj, Biegl, …

 

Tohle je velice pěkný román. Fakt se to dobře četlo. Navíc to nebylo dlouhé a mělo to skvělou myšlenku. Kniha je rozdělena na tři části. První vypráví o Juraji, vlastně ji vypráví skoro on, protože je to plné jeho vnitřních monologů. Druhá je z policejního vyšetřování a třetí od soudu. Všechny tři části jsou brány z jiných pohledů, vlastně jiní lidé přemýšlí o stejné věci, takže se zde dostáváme k jiným závěrům.

 

Tudíž začněme od první knihy. V ní se Hordubal vrací domů z Ameriky, kde osm let tvrdě pracoval. Vydělal si tam dost peněz, ale větší část mu ukradli. Hordubal byl (a je) ženatý a se svou ženou si dopisoval prostřednictvím svého přítele, který uměl anglicky. Ten ale zemřel, a tak Hordubal přestal své ženě asi na 4 roky psát a posílat jí peníze.

 

Domů se strašně těší, ale když už tam má být, přepadne ho strach. Neví, jakým přesně způsobem se má doma ukázat. Nakonec se tedy doma ne příliš šťastně ukáže. Jeho dcerka, které v době jeho odjezdu byly tři roky, se k němu moc nemá a jeho žena je strnulá. Ani spát ho u sebe nenechá.

 

Hordubal je tak trochu šokován, když se vrátí domů. Má čeledína, který spolu s jeho manželkou přeměnil hospodaření jeho statku úplně k jinému obrazu. Takové pole v kopcích měl dřív Hordubal, pěstoval na něm plodiny, měl krávy na maso atd. Prostě zastával takový způsob zemědělství, které je těžké, ale u kterého jsou výsledky relativně okamžité a viditelné.

 

To May, čeledín, spolu s jeho ženou všechny krávy prodali, prodali i pole v kopcích a koupili v nížině. Zde pěstovali koně. Nebylo to na maso, ale chovně. Za ně pak potom, co je vychovali, dostávali peníze. Chovat krávy na mléko se jim například nevyplatilo, radši ho kupovali od sousedů atd. Prostě úplně jiné - takové, co Hordubalovi, který byl zvyklý třeba spát u kravek, nebo si s nimi povídat, moc nešmakovalo. S koňmi si povídat nesměl, aby nějak nepolevili…

 

Hordubal je tedy vystaven takovému vnitřnímu boji. Jeho dcera si radši hraje se Štěpánem, než s ním, u stolu vždycky panuje ponurá nálada, ani moc pomáhat nemůže, aby něco náhodou nepokazil. Po čase se navíc popere v hospodě s jedním chlapíkem, který o jeho ženě pověděl, že je to kurva, co spí s jeho čeledínem.

 

To Hordubalovi vadí. On je naivní a věří, že jeho manželka mu byla vždycky věrná. Proto Mayu propustí. Jenomže jeho žena s ním přestane mluvit a zamkne se někde, takže on musí dělat všechnu tu spoustu práce, což ho unavuje.

 

Proto se rozhodne přijmout zpět Mayu. Jenomže to udělá tak, že ho zasnoubí s jeho jedenáctiletou dcerou, aby se nemohlo říkat, že spí s jeho ženou. To Maya přijme. Sepíší se různé smlouvy, kde si Hordubal s otcem Štěpána domluví na věnu apod.

 

Maya je celkem šťastný, ale Hordubal začne po celé vesnici roznášet, že Maya se zasnoubil s jeho jedenáctiletou dcerou. To Štěpánovi vadí, protože je mezi nimi rozdíl asi patnáct let, takže jednou mu utečou nervy a řekne, že se mu to vůbec nelíbí atd., a tak Hordubal roztrhá smlouvu a chce, aby Maya vypadl. Maya nechce, a tak ho Hordubal hodí přes plot, což Mayu naštve, protože to viděli někteří lidé, co se samozřejmě začali smát.

 

Hordubal se dostane zase do té situace, kdy jeho žena chce protestovat, ale on je v takovém vnitřním sváru, a tak začne dělat úplné koniny. Začne si po okolí hledat práci, zbaví se jednoho dobrého koně, zajde do hor za přítelem, kterému řekne, aby ostatním řekl (vlastně v tom smyslu, aby to šířil), že jeho žena je mu věrná, i když ji asi se Štěpánem viděl za vsí. Navíc sepíše závěť, kde všechno odkazuje své ženě, která je mu podle jeho slov před Bohem nesmírně věrná. Nějak tak to napsal.

 

Hordubal onemocní a zemře, čímž začíná druhá část knihy. Zde se vede vyšetřování. Lidi si myslí, že byl Hordubal zabit. A ona je to pravda! Teda částečně. Hordubal měl těžký zápal plic, navíc silné srdeční potíže, takže by buď během noci stejně zemřel, nebo by ho zabilo sebemenší vzrušení.

 

Vede se vyšetřování. Na místě jsou zanechány hodně neprofesionálně udělané umělé stopy, které policii vůbec nezmatou. Vyšetřování vedou dva muži. Jeden starší, takový místní chlápek, který by vše nejradši zakončil jako přirozenou smrti (protože by Juraj stejně zemřel) a mladší, takový horlivý týpek, který to chce vyřešit.

 

Hned je podezřelý Štěpán, pak i Hordubalova žena. Místní doktor udělá pitvu a zjistí, že měl Jural propíchnuto srdce nějakým ostrým předmětem. Jde o jehlu na pletení košíků, která se u Majů ztratila.

 

V této době se pošle Hordubalovo srdce do Prahy na vyšetření odborným lékařům, cestou se nějak zdevastuje, takže pražští lékaři se na něj jen mrknou a napíší špatný verdikt, že je díra od srdce z pistole, a ještě si postěžují na amatérství venkovských lékařů.

 

No, důkazy jsou de facto jasné (patří mezi ně například to, že Hordubalová otěhotnila před návratem Hordubala, což je asi jeden ze 4 velkých motivů), takže se přechylme k třetí části knihy, která je u soudu. Zde jsou již evidentně znát rozdíly uvažování cizích lidí. Ty si vytvářejí vlastní teorie. Například tak Hordubalová donutila Juraje napsat závěť, šířit o ní oslavné věty, nutila ho hledat si novou práci, Juraj že byl slaboduchý a nechal si všechno líbit, atd.

 

Při tomto procesu se semkne celá oblast a pomáhají žalobě. Nejde jim ani tak o vraždu, ale o ten milostný poměr. O zradu! Byl tím totiž porušen takový místní řád, a každý chce Hordubalovou a Štěpána odsoudit. Proto není nouze ani o důkazy.

 

Obhajobě zase pomůže ten chlápek z hor, který poví, že po něm Hordubal chtěl, aby ostatním pověděl, že jeho žena je mu věrná. V té chvíli to zní jako vzkaz ze záhrobí… Takhle to prostě Hordubal nemyslel.

 

Nakonec se Maya ke všemu přizná, ale opět to nepasuje s důkazy, a tak se vyšetřuje i ve stavení. Důkazy jsou takové, že i přes proslovy obhájců, kteří využívali ke svým obhajobám jiná "předělaná" fakta, budou Maya a Hordubalová odsouzeni. Ačkoliv je vinný spíš Maya, 100% se na vině snesou soudci jen u Hordubalové, která celou dobu u soudu byla prezentovaná jako taková krutá ženština, co neměla ráda ani vlastní dítě a která vlastně ke všemu navedla. Hordubalová dostane 12 let.

 

To Maya dostane doživotí, ale o jeho vinně jsou přesvědčeni u soudu jen 2/3 z porotců.

 

Inu, jsme na konci. Vše končí konstatováním, že Hordubalovo srdce se někde ztratilo.

Muž se psem - Zdeněk Jirotka

11:20 06.04.2010 | Štítek: Knížky

přečteno v dubnu 2001 (kniha napsána v roce 1944)


Postavy:

Jiří Teston, pan Maresku, inspektor Valet, pan Kavaňas,..

 

Muž se psem je komicky psaná detektivka s celkem dost originálně komickým příběhem. Hledá se totiž celosvětově hledaný muž Jiří Teston, který se proslavil několika pošetilými podvody, kdy poškozoval mezinárodní banky o částky, pohybující se v naší měně kolem pěti korun.

 

A tak po tomto muži pátrá policie intenzivně po celém světě, aniž by věděla, jak vlastně vypadá. Policie měla totiž pouze jeho fotku z dětského stavu, kdy jako batole leží nahý na kožešině. Proto také byla podezřívána spoustu lidí.

 

Nyní se začíná děj knihy soustředit na inspektora Valeta, který ze zvědavosti jede na opuštěný maják uprostřed širého moře, kde chce navštívit pana Kavaňase, který zde slouží z nešťastné lásky dvacetiletou a nepřetržitou směnu a chvíle si krátí tím, že studuje knihy, aby se z něho mohl jednou stát detektiv.

 

Všechno vyvrcholí tak, že si pan Kavaňas s inspektorem Valetem vymění na měsíc povolání, aby tak pan Valet mohl zažít vytoužený klid a pan Kavaňas se dostal zase jednou mezi lidi, kde už 19,5 let nebyl a chce při této měsíční "dovolené" chytit Jiřího Testona, s čímž si je velmi jistý.

 

Hned na začátku svého pátrání se pan Kavaňas pověsí na podvodníka pana Maresku, který si také říká pan Peters, pan Wild a jinak, aniž by autor věděl proč a čtenář si tak myslí, že pan Maresku je Jiří Teston. Pan Maresku se v minulosti proslavil pár občas nepovedenými podvody, které se vyznačovaly svou komičností.

 

V této době je ale pan Maresku šikovný podvodník, rád dělá "vtipné" podvody, a tak ho pan Kavaňas začne sledovat a jednou, když tak jedou vlakem, tak si pan Kavaňas "adoptuje" jednoho velmi chytrého a opuštěného psa, a proto je hned panu Mareskovi podezřelý, protože podle něho je každý muž se psem policistou.

 

Proto také na jednom nádraží se pan Maresku lstí zbaví pana Kavaňase, a to tak, že mu podstrčí jeden kufřík, aby si policie myslela, že je to Jiří Teston, ale pan Kavaňas se naštěstí zná na policejní stanici s jedním policistou, a tak je puštěn a jede do hotelu, kde si objednal pokoj.

 

Ten pokoj už je ale obsazený panem Mareskem, který se také začne vydávat za pana Kavaňase, a když potká jednu údajnou svou známou, tak se rozhodne jet do Prahy za "svým bratrem" a vydávat se dál za pana Kavaňase a získat tak nějaké peníze. Všechno se ale zamotá a pan Maresku je v Praze chycen, když se vydává za pana Kavaňase, majitele obrovské firmy produkující králičí produkty.

 

Historie té firmy je rovněž zajímavá. Pan Kavaňas totiž předtím, než odjel do ciziny k moři, kde se stal hlídačem majáku, tak svěřil svému bratru svých pár králíků, se slovy, aby se mu o ně postaral a on se o ně staral tak důkladně, že jich teď měl nespočitatelně a měl díky ním hodně peněz, které chtěl i s králíky přenechat bratrovi, ale musel počkat ještě půl rok, protože tak dlouho měl pan Kavaňas ještě pracovní úvazek na majáku.

Internet Explorer - SCRIPT438: Objekt neumožňuje použití metody getElementsByTagName

20:11 04.04.2011 | Štítek: jQuery

Zkoušel jsem si v novém IE 9 jeden web a k mému překvapení tam nešly některé efekty, které v jiných prohlížečích šly. Prohlížeč hlásil chybu: internet explorer SCRIPT438: Objekt neumožňuje použití vlastnosti či metody getElementsByTagName. Pro efekty jsem používal jQuery 1.5. Co s tím?

 

Řešení bylo nakonec prosté - do zdrojáku jsem hodil odkaz na novější verzi jQuery - toho času to byl tedy odkaz: http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.5.2/jquery.min.js.

JavaScript: výpočty v řetězcích - využití v ``

03:46 22.09.2015 | Štítek: JavaScript

V moderních prohlížečích následující příklad nespadne s chybou. V tomto příkladu je vypsán obsah proměnných, aniž bych musel používat ukončování uvozovek a spojování jednotlivých sub-řetězezců pomocí znaku plus.

var a = 3;
var b = 4;

document.write(`
mámě dvě čísla a,b.
hodnota a je ${a},
hodnota b je ${b},
hodnota součtu a + b je ${a + b}
`);

Více viz. např. zde. Vše např. v Chrome 41 fungovalo i v případě, kdy jsem ve scriptu začal používat i jQuery.

JavaScript - text na více řádcích

03:32 22.09.2015 | Štítek: JavaScript

Jak mít pro přehlednost v JavaScriptu text na více řádcích? V moderních prohlížečích např. pomocí těchto uvozovek ``. Příklad:

document.write(`v tomto textu
je použito několikrát enter,
přesto se nebojím javascriptových
chyb`);

Např. v Chrome 41 se korektně vypíše (neplést s elementem br, výstup je bez enterů).