wz

Tento článek byl napsán v roce 2002 na jiný web


Postavy: KLAUDIUS: dánský král 
HAMLET: syn zesnulého a synovec vládnoucího krále 
HORACIO: Hamletův přítel 
POLONIUS: nejvyšší komoří 
LAERTES: jeho syn 
VOLTIMAND, KERNELIUS, ROSENGRANTZ, GUILDERNSTERN, OSRIK: dvořané 
OSRIK 
ŠLECHTIC 
KNĚZ 
MARCELLUS, BERNARDO, FRANCISKO, REYNALDO: důstojníci 
SETNÍK 
ANGLIČTÍ VYSLANCI 
HERCI 
DVA HROBNÍCI 
FORTINBRAS: norský králevic 
GERTRUDA: dánská královna, Hamletova matka 
OFELIE: Poloniova dcera 
DUCH HAMLETOVA OTCE 
Šlechtici, šlechtičny, důstojníci, vojáci, námořníci, kněží, poslové a sluhové 

Dějiště: Dánsko

 

Mladému princi Hamletovi zemře otec, ale jeho duch se začne v noci objevovat a Hamlet si s ním jednou promluví. Ten duch mu poví, že ho zavraždil jeho vlastní bratr, který se nedávno oženil s jeho ženou a stal se tak králem dánským. Hamlet přísahá pomstu a ničím jiným ani nežije.

 

Aby Hamlet docílil svého plánu, tak ze sebe začal dělat tak trochu šílence (prostě se pomátl) a vychází mu to. Všichni ho mají za pomátlého a on tak může kout své plány. Pořád ale váhá, jestli ten duch nebyl přelud a jestli je Klaudius skutečně vinen. To si potvrdí až jednoho dne, kdy si na hrad pozve herce, kteří mu mají před králem sehrát scénku, ve které vlastně herci převypráví Klaudiovi to, co udělal se svým bratrem. Klaudiovi se z toho udělá špatně a z představení odejde.

Hamlet si je jist a král zase pochopí, že je pro něho Hamlet nebezpečný a rozhodne se ho poslat do Anglie.

 

Ještě předtím ale Hamlet zabije Polonia, otce Ofelie a Laerta, jehož tělo kdesi zahrabe. Pak poví matce, se ví o svém novém nevlastním otci, ale ta mu nevěří. Hamlet musí tedy jet do Anglie s Rosengrantzem a Guildensternem, ale nedojede tam a tito dva muži jsou kvůli takovému jednomu konfliktu později zabiti.

 

V Dánsku se mezitím nešťastná Ofelie utopí a Laertes přísahá pomstu. Tu může vykonat, když se Hamlet vrátí domů. S králem se dohodne ho zabít a má se tak učinit během šermířského souboje. Zde je otrávené víno a také Laertes má otrávené ostří meče. Během boje se královna napije z číše, které byla určená Hamletovi a král jí v tom nezabrání. Hamlet je zraněn, ale neví o té otravě a pokračuje se v boji dál. Oběma vypadnou kordy a vymění si je. Hamlet zraní Laerta, který brzy na otravu zemře. Než ještě zemře Hamlet, tak pomstí smrt své matky a otce a probodne krále. Navíc si přeje, aby na dánský trůn usedl Fortinbras, norský kralevic, který kdysi chtěl i na Dánsko zaútočit, ale pak to odneslo Polsko.